ХТО МОЖЕ БУТИ ПРИСЯЖНИМ В УКРАЇНІ

 Із прийняттям у 2012 році нового Кримінального процесуального кодексу України був сформований інститут присяжних відносно невеликої категорії кримінальних проваджень, і він певний час співіснував з інститутом народних засідателів, які брали участь у розгляді цивільних справ.

 У 2017 році інститут народних засідателів був скасований, і присяжні були залучені до розгляду й окремих категорій цивільних справ.

Хто може бути присяжним?

 Присяжним може бути громадянин України віком  від 30 до 65 років, який постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, та який володіє державною мовою. Ці особи не повинні мати психічні та інші хронічні захворювання, вони не повинні бути судимими, не бути державними службовцями, працівниками правоохоронних органів адвокатами, нотаріусами.

Гарантії присяжних на час виконання ними обов’язків у суді:

-зарахування часу виконання присяжними обов’язків у суді до стажу;

-збереження всіх гарантій та пільг за місцем роботи;

-виплата винагороди за час проведений в суді, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду (із застосуванням відповідного регіонального коефіцієнту) з урахуванням фактично відпрацьованого часу;

-відшкодування витрат на проїзд, наймання житла, виплата добових;

-застосування до присяжних заходів безпеки у разі потреби.

До розгляду яких справ залучаються присяжні?

 Цивільні справи: 1 професійний  суддя + 2 присяжних для розгляду справ про:

обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною;

визнання особи безвісно відсутньою чи померлою;

усиновлення;

надання особі психіатричної допомоги;

примусову госпіталізацію особи до протитуберкульозного закладу.

 Кримінальні провадження: 2 професійних судді + 3 присяжних для розгляду справи про злочини, за які передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі.

Як стати присяжним?

 Державна судова адміністрація України визначає кількість присяжних, як правило, це близько двадцяти присяжних у суді. Після цього судова адміністрація звертається до місцевої ради, в межах юрисдикції якої розташований суд щодо формування списку присяжних (це або міська міста обласного значення рада, або районна рада). Відповідна рада має провести роз’яснювальну кампанію та на підставі виявлених бажань громадян у вигляді поданих заяв сформувати зазначений список. Якщо рада цей список не сформувала протягом двох місяців, зазначена функція покладається вже на обласну раду.

 Відповідна рада формує і затверджує список громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам до присяжних та дали згоду бути присяжними.

 У разі відповідності такої особи встановленим у законі вимогам до присяжних, місцева рада своїм рішенням включає її до списку присяжних. Список присяжних направляється у відповідний суд.

 Автоматизована система документообігу суду відбирає присяжних для участі у конкретній справі.

 Присяжний зобов’язаний вчасно з’явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні.

 Неприбуття в судове засідання без поважних причин вважається неповагою до суду, за що передбачено адміністративну відповідальність.

 Суд залучає присяжних до здійснення правосуддя на строк не більше одного місяця на рік або на більший строк для закінчення розгляду справи, розпочатої за їхньою участю.

  Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах,  і не маєте грошей на адвоката  – звертайтеся в Богодухівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п’ятницю з 08-00 до 17-00,  за адресою: м. Богодухів, вул. Покровська, 5. тел. (05758) 3-01-82, 3-03-25.

  Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *