ЩО ВАРТО ЗНАТИ, ЯКЩО ВАС ВИКЛИКАЮТЬ НА ДОПИТ

Кого кличуть на допит і про що питають

  Згідно з кримінально-процесуальним законодавством, свідком в Україні може бути будь-яка особа, що володіє відомостями, необхідними для того чи іншого кримінального провадження. Відповідно, якщо прокурор або слідчий вирішив, що Вам можуть бути відомі важливі обставини правопорушення, він направляє відповідну повістку про виклик на допит.

  Варто знати, що деякі громадяни мають право відмовитися від надання показань у зв’язку з тим, що вони підпадають під ті категорії осіб, які не мають права розголошувати певну інформацію. Це стосується адвокатів, священнослужителів, нотаріусів, журналістів, медичних працівників. Разом з тим, об’єм інформації, відносно якої дані громадяни не можуть бути допитані, визначається профільним законом стосовно тієї чи іншої діяльності.

  Наприклад, адвокатів не можуть допитати з питань адвокатської таємниці, тобто випитувати будь-яку інформацію, що стала відома адвокату у зв’язку з наданням ним правової допомоги своєму клієнту, в т.ч. внаслідок одноразового зверненням людини, без подальшого надання захисту або представлення інтересів даної особи. Що стосується медичних працівників, то їх не можна запитувати про стан здоров’я пацієнтів, тобто розголошувати лікарську таємницю. У журналістів заборонено дізнаватися конфіденційну інформацію, що стосується професійної діяльності. Але якщо від вказаних осіб хочуть отримати інформацію, що не є їх профільною таємницею, то вони зобов’язані надати відповіді.

  Відзначимо, що якщо особу викликають на допит як свідка, людина має право відмовитися від дачі свідчень за загальним правилом (згідно зі статтею 63 Конституції України та профільних статей 65-67 Кримінального процесуального кодексу (права та обов’язки свідка)). Також передбачається можливість відмови свідка від надання показань про себе або про близьких родичів. Тобто якщо на допиті ставлять питання про Вашу професійну діяльність або діяльність рідних людей, і існує ризик самовикриття своїх дій, то особа має право відмовитися від дачі показів. Якщо ж інформація, що цікавить, стосується діяльності сторонніх осіб, то свідок не має права уникати відповіді, оскільки такими діями він перешкоджає здійсненню досудового розслідування і здійсненню правосуддя. Більше того, законодавством передбачена відповідна кримінальна відповідальність за відмову у наданні необхідної інформації або завідомо неправдивих показань.

З ким йти на допит і як фіксувати порушення своїх прав

  Будь-яка особа, яку викликали на допит у якості свідка, має право скористатися правовою допомогою адвоката. І, як показує практика, на допит самому краще не йти, а все ж потурбуватися про присутність на ньому захисника. Справа в тому, що сама наявність адвоката з Вами під час слідчої дії гарантує те, що Ваші права порушувати не будуть, а прогалини у незнанні законодавства не використають проти Вас.

  Якщо так трапиться, що Ваші права все ж будуть порушені, працівник правоохоронних органів може бути притягнутий, в першу чергу, до дисциплінарної відповідальності. Для цього слід направити звернення до керівництва. Але пам’ятайте: протиправні дії мають бути зафіксовані і доведені. А дуже часто саме питання відеофіксації є досить складним: зйомка слідчої дії не завжди забезпечується. Звісно, якщо з Вами адвокат, він може запропонувати організувати аудіо/відеозапис. Але, в будь-якому випадку, остаточне рішення з цього приводу має прийняти слідчий.

  Якщо допит свідка організований стороною потерпілого або підозрюваного, що у своєму клопотанні до органу досудового розслідування просила про запис процесу допиту, скоріше за все, слідчий або прокурор таке бажання задовольнить. Але практика показує, що далеко не всі слідчі дії записуються, адже для цього потрібні відповідні технічні можливості. Знімати на телефон, наприклад, адвокату, процес допиту неможна. Як і свідку заборонено розголошувати інформацію, отриману під час слідчої дії, поставлені питання і т.п. Тому самовільна фіксація зі сторони свідка є протизаконною.

  Отже, для того, щоб задокументувати порушення прав громадянина під час його допиту, треба писати відповідні зауваження у самому протоколі, а також постфактум направляти скарги про незаконні дії під час процесу.

  Також варто знати, що у випадку занепокоєння власною безпекою або безпекою близьких йому людей, свідок може просити органи досудового розслідування вжити заходи для забезпечення конфіденційності його допиту.

  Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах,  і не маєте грошей на адвоката  – звертайтеся в Богодухівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п’ятницю з 08-00 до 17-00,  за адресою: м. Богодухів, вул. Покровська, 5. тел. (05758) 3-01-82, 3-03-25.

  Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *